Kontrol, Latince contra kelimesinden gelir, İngilizce karşılığı control olup, sürekli standartları karşılamak için yapılan süreç idaresi anlamında kullanılır. Buna göre kalite kontrol, bir sürecin kalite etkinliğini azaltacak durumlara karşı tedbir alarak kaliteye hakim olma anlamına gelir. Kalite kontrolünün temel amacı müşteri beklentilerinin ve işletmelerin stratejik amaçlarının en ekonomik seviyede karşılanabileceği ürünün üretimi için gerekli planların geliştirilip uygulanarak etkin bir şekilde sürekliliğinin sağlanmasıdır.

Çeviri ve yerelleştirme sektöründe kalite kontrol için farklı standartlar, yazılımlar ve yaklaşımlar bulunmaktadır. Modern çeviri araçları imla, eksik çeviri, boşluk hatası, rakam / tarih hatası, gramer hatası dahil pek çok eksikliği tarayıp editörlere rapor halinde sunabilmektedir. Bu araçlarla çalışanlar daha kaliteli ve daha hızlı çeviri yapabilirler.

Nubuto kendi bünyesinde kalite kontrol özellikleri olan yeni nesil bir yazılımdır. Nubuto Xbench dahil pek çok diğer QA (kalite kontrol) aracıyla da entegre çalışabilmektedir.